"Víz!
Se ízed nincs, se zamatod, nem lehet meghatározni téged, megízlelnek, anélkül, hogy megismernének. Nem szükséges vagy az életben: maga az élet vagy." (Saint-Exupéry)

2010. szeptember 24., péntek

A víz gyógyító hatása


A Földnek csaknem minden részén számtalan helyen törnek elő források, amelyeknek a vize lényegesen különbözik a közönséges kút-, folyó-, tóvíztől. Egyik forrás vizében jelentékeny mennyiségű különböző só van oldva, a másik bőségesen tartalmaz oldott gázokat. Sokszor ezek közül a kiváló tulajdonságok közül nem egy, hanem több is megtalálható egyes forrásvizekben.


Természetes, hogy a régmúltban nem tudtak még semmit a forrásvizekben oldott anyagok minőségéről, és csak a gyógyító hatást állapították meg. Paracelsus az első, aki a forrásvizek gyógyító hatását magyarázni igyekszik. Szerinte amikor a víz a Föld belsejében különböző ásványokkal érintkezik, azok erejéből nyer gyógyítóerőt. Tanítványa, Thurneisser már rendszeresen foglalkozik az ásványvizek összetételével.

Gyógyító erejét fizikai és kémiai hatásai révén fejti ki testünkre.

Fizikai hatás

az ember levegőkörnyezetben él, annak behatásához szokott, ahhoz alkalmazkodott. A fürdővizébe merült testre szokatlan erők hatnak, amelyek a szervek működését nagymértékben befolyásolják. Ha közönséges fürdővízben fürdünk, a fürdő fizikai tényezői (hőmérséklet, felhajtó ereje) hatnak a szervezetünkre. Az ásványi anyag tartalmú vizekben a felhajtó erő nagyobb, a vízbe merülő test súlya mintegy tizedére csökken. A mozgás a vízben sokkal könnyebb, ezért a sérült, kopott ízületek is megmozgathatók. Mozgás közben a víz masszírozó munkát is kifejt a bőr alatti izmokra. Nem elhanyagolható az sem, hogy az esések, a zúzódások esélye is jóval kisebb. A langyos és a meleg víz segíti az erek kitágulását, így a vérnyomás csökkenéséhez vezet. Mindezen hatásokat használja ki a vízgyógyászat, más néven hidroterápia.

Kémiai hatás

a termál- és gyógyvizek kémiai hatásukat a bennük oldott ásványi anyagok bőrön keresztül való felszívódása révén fejtik ki. A felszívódott ásványi anyagok bekerülnek a vérkeringésbe, a nyirokerekbe, ezáltal hatnak az idegrendszerre, erősítik az immunrendszert, és kedvezően befolyásolják a szervezet reakcióképességét. Regeneráló, felépítő folyamatokat indítanak el a szervezetben. E hatások vizsgálatával, illetve kúraszerű alkalmazásával foglalkozik a balneoterápia.

Mindezen hatásokat segíti, hogy a fürdőhelyek mikroklímája a levegőben található negatív ionok túlsúlya miatt stresszoldó, idegnyugtató, pihentető hatású. A megszokott életritmus lassulása, a vízben végzett lassú mozdulatok szintén hozzájárulnak a felüdüléshez.

A gyógyvizek alkalmazási lehetőségei

A különböző gyógyvízfajtákat hőmérsékletük alapján, 30 *C alatt hideg, az ezt meghaladókat meleg víznek (termál vagy hévíznek) nevezzük. A mélyfúrású kutak vizét csak akkor nevezhetjük termálvíznek, ha hőmérsékletük meghaladja a 30 *C-ot. A víz hőfokát az adott terület geometrikus gradiense határozza meg. Európában ez az átlagérték 33 m/*C, Magyarországon 20 m/*C, ez azt jelenti, hogy hazánkban relatíve kisebb mélységből hozható felszínre a gyógyvíz, termálvíz.
Meghatározásában a gyógyvíz olyan ásványvíz, amelynek összetétele és fizikai tulajdonsága a szövetekben gyógyító hatással bír. A gyógyvíz "kinevezést" orvosi vizsgálatok, balneológiai kutatások előzik meg, és ezek alapján adják meg hozzá az engedélyezést.
Ásványvíz az a víz, melynek minden literjében legalább 1000 mg, a talajrétegeken keresztülszivárgón (szűrés), kőzetekből kioldott szilárd alkatrész található.


Felléphet a gyógyvíztartalmú kúra folyamán ún. gyógyvíz-ivókúra vagy gyógyvíz-fürdőkúra reakció, amely a tünetek fokozódásával jár. Ilyen tünetek lehetnek:
az általános rossz közérzet, fáradékonyság, a fájdalom fokozódása, fejfájás, bágyadtság, aluszékonyság, álmatlanság, ingerlékenység, étvágytalanság, szapora pulzus és néha hőemelkedés, bőrpír. 
Gyógyvíz tartalmú ivókúra és gyógyvíz fürdőkúra során ezek a reakciótünetek idővel elmúlnak, illetve ha nem, akkor az orvos utasításának megfelelően csökkenteni kell vagy a gyógyvíz ivókúra mennyiségét, vagy a gyógyvíz fürdőkúra esetében a fürdés időtartamát, illetve a víz hőmérsékletét. Esetenként meg is szüntethetik a gyógyvíz-kezelést (pl. fokozott gyulladások, erek állapota vagy vérzések miatt.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése